Życzenia ślubne dla Pary Młodej – jak je napisać wraz z pomysłami

Życzenia ślubne to temat spędzający sen spokój wielu gościom zaproszonym na uroczystość. Oczywiście można pójść po linii najmniejszego oporu i sztampowo życzyć młodej parze ‘wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia’. Banał prawda?

Dlatego warto podejść do tematu trochę bardziej kreatywnie, a nawet potraktować jako wyzwanie. Sposobów na niezwykłe życzenia ślubne jest wiele i każdy może być strzałem w dziesiątkę. Jedni stosują podejście empatyczne i rozważają, co sami chcieliby usłyszeć w dniu swojego ślubu. Inni uważają, że humor jest dobry na wszystko i układają śmieszne życzenia. Jeszcze inni stawiają na duchowość i tworzą głębokie, często religijne życzenia. Często spotyka się cytaty wzięte z dzieł literackich, poezję albo teksty piosenek.

Tak naprawdę każdy sposób jest dobry – najważniejsze to unikać oklepanych formułek. Jednak jest pewien haczyk – warto choć przez chwilę zastanowić się czy wybrane przez nas oryginalne życzenia nikogo nie urażą – ostatnią rzeczą jakiej byśmy chcieli jest przypadkowe obrażenie bliskich nam ludzi w jednym z ważniejszych dni w ich życiu.

Dla tych wszystkich, którzy nie mają własnego pomysłu, poszukują inspiracji lub zwyczajnie boją się, że popełnią gafę przygotowaliśmy mały poradnik: wszystko o życzeniach ślubnych – co wypada, co jest kategorycznie zabronione, jak i kiedy je składać, czy pisać.

ślubna para w uścisku

Życzenia z okazji ślubu – co zawrzeć?

Większości z nas składanie życzeń sprawia duży problem – zapewne dlatego najczęściej można usłyszeć banalne i nudne formułki. Dla pary młodej nie ma nic bardziej męczącego niż wysłuchiwanie oklepanych życzeń. Warto też zdawać sobie sprawę, że nawet w najpopularniejszych życzeń zdarzają się sformułowania, których należy unikać jak ognia. Co zatem absolutnie powinno się znaleźć w życzeniach ślubnych?

Idealne życzenia dla pary młodej to takie, które są szczere, oryginalne i przede wszystkim pasujące do stylu życia nowożeńców. Wydaje się to bardzo proste, jednak rzeczywistość nie jest tak różowa i młoda para najczęściej otrzymuje jedynie banalne formułki, a nawet dość przykre komentarze. A przecież wystarczy w życzeniach zawrzeć kilka kluczowych dla szczęśliwego życia we dwoje spraw – są to miłość, szczerość, wierność, lojalność i najzwyczajniej w świecie szczęście.

Dość skuteczną strategią jest też złożenie takich życzeń, które samemu chciałoby się usłyszeć. Jednak tu też mogą kryć się pułapki – każdy z nas jest inny i pragnie od życia czegoś innego. Na co należy bezwzględnie uważać układając życzenia ślubne?

 

 

Życzenia ślubne – jak uniknąć faux pas?

Wbrew pozorom sprawy związane ze składaniem życzeń to pole minowe usiane możliwościami popełnienia większych lub mniejszych gaf. Pewnie dlatego to tak stresujący moment dla wszystkich zaproszonych na uroczystość gości.

Najbardziej niedopuszczalną sytuacją jest niezłożenie życzeń parze młodej, jeśli jesteśmy zaproszeni na uroczystość – nawet jeśli nie wybieramy się na ślub absolutnie należy złożyć nowożeńcom życzenia w jakiejkolwiek formie: osobiście, telefonicznie lub pisemnie, na przykład wysyłając kartkę.

Absolutnie nie należy składać dowcipnych życzeń, które śmieszą jedynie składającego, a u pary młodej wywołują zażenowanie. Takie sytuacje niestety wciąż się zdarzają.

Kolejnym przykładem są nagminnie składane serdeczne życzenia gromadki dzieci. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, bo przecież taka kolej rzeczy – najpierw ślub, a potem powiększenie rodziny. Warto jednak pomyśleć dwa razy, bo zdarza się, że dana para zwyczajnie dzieci mieć nie może i takie życzenia sprawią niepotrzebny ból w tak szczęśliwym dla nich dniu. Warto postawić na takt oraz odrobinę empatii i złożyć bezpieczne życzenia. Poniżej kilka przykładów takich życzeń z różnych kategorii.

 

Życzenia na ślub – cytaty

Jeśli nie mamy pomysłu na własne życzenia od serca, brakuje nam weny lub zwyczajnie chcemy nieco ubarwić nasz wpis warto sięgnąć po cytaty. Dobry cytat to zawsze świetny pomysł – wystarczy wyselekcjonować odpowiedni i sukces murowany. Piękne cytaty o miłości zawsze robią wrażenie, warto więc zastosować taki zabieg w naszych życzeniach i zaserwować parze młodej troszkę wzruszeń. Dobrym pomysłem jest inspirujący cytat – taki, który będzie motywem przewodnim na całe małżeńskie życie. Właśnie dlatego należy dokonać dokładnej selekcji i wybrać jak najlepiej – może akurat nasze życzenia będą miały moc sprawczą, nigdy nie wiadomo 🙂

 

Szczęśliwe małżeństwo – to długa rozmowa, która wciąż wydaje się za krótka.

Andre Maurois

 

Pamiętaj, że dobre małżeństwo jest jak ognisko. Pozostawione samemu sobie wygasa.

Sydney Smith

 

Małżeństwo to tak piękna rzecz, że trzeba o niej myśleć całe życie.

Talleyrand

 

cytat ze scrabble

 

Życzenia ślubne z humorem

Nieco humoru w życzeniach weselnych jeszcze nikomu nie zaszkodziło, jednak i w tym przypadku warto zachować ostrożność. Sprawdzą się uniwersalne rymowanki – zawsze da się znaleźć coś bezpiecznego z zestawów humorystycznych życzeń. Warto pamiętać, że tego typu życzenia idealnie sprawdzą się jedynie w przypadku, gdy bardzo dobrze znamy parę młodą – ich charakter, poczucie humoru, historię relacji i plany na przyszłość. Dopiero spełniając te warunki możemy puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na dużo więcej układając treść ślubnych życzeń.

Poniżej – kilka propozycji bezpiecznych wierszyków z przymrużeniem oka:

 

1/2 kg miłości

3 łyżki zazdrości

10 dkg zaufania

2 krople na „nerwach grania”

6 gramów cierpliwości

3 dkg wyrozumiałości

5 łyżek humoru

10 łyżeczek wigoru

wszystko razem dokładnie mieszamy i małżeństwo doskonałe mamy.

Wiele Szczęścia i radości w Dniu Ślubu życzą …


Sprawa jest to niesłychana,

Pani chce poślubić Pana,

Rzeczy są to niestworzone,

On chce pojąć Ją za żonę,

Więc gdy Pan ten wraz z tą Panią,

mężem żoną już się staną,

niechaj będą parą zgraną!


Bądźcie wierni swoim ciałom,

niczym wzniosłym ideałom.

Nie budujcie muru z cegły,

w tym jedynie murarz biegły.

Pamiętajcie o rocznicach,

nie świętujcie ich przy pizzach.

Dręczy Was chrapanie nocą?

Można szturchnąć, tylko po co?

Gdy różnica zdań dość spora,

wynajmijcie mediatora.

W namiętności co dzień trwajcie,

gdy przygasa rozpalajcie.

Gdy Wam zgody nic nie bełta,

nie zarobi terapeuta.

U sąsiadki wrót nie stójcie,

tajemnice swe szanujcie.

Niech nie martwi Was frasunek,

na frasunek dobry trunek

A gdy siwe obie głowy

– damy Wam poradnik nowy.

 

młoda para z pierścionkami ślubnymi

 

Życzenia weselne – religijne

Życzenia z okazji ślubu odwołujące się do Boga lub będące cytatem z Biblii są bardzo popularne. Nic w tym dziwnego – są piękne i wzniosłe, niosące nadzieję na wspaniałą wspólną przyszłość. Jednak życzeniami tego rodzaju można posłużyć się tylko, jeśli dana para faktycznie jest wierząca i praktykująca. W innym wypadku zalecamy ostrożność – jeśli jednak wybitnie zależy nam na bardzo uduchowionych życzeniach polecamy cytat z pierwszego listu do Koryntian, który jest powszechnie znany i bardzo uniwersalny.

 

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.

Miłość nie zazdrości,

Nie szuka poklasku,

Nie unosi się pychą,

Nie dopuszcza się bezwstydu,

Nie szuka swego,

Nie unosi się gniewem,

Nie pamięta złego,

Nie cieszy się z niesprawiedliwości,

Lecz weseli się z prawdy.

Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy,

we wszystkim pokłada nadzieję,

Wszystko przetrzyma.

Miłość nigdy nie ustaje…

1 Kor. 13, 4-8


Niech Bóg da wam siłę woli, równą waszej Miłości

Abyście dotrzymali przysięgi sakramentu, którego sobie udzieliliście

Żyjąc w zgodzie, wierności, szczęściu i zdrowiu

doznając Łask Bożych każdego dnia waszego małżeństwa.


Żyjcie w nadziei, wierze i miłości,

cnota niech zdobi mieszkania próg,

bo pokój szczęścia tylko tam gości,

gdzie w sercach Małżonków – Miłość i Bóg.

 

Życzenia ślubne – własna twórczość

Jeśli tylko czujemy się na siłach i nie brakuje nam weny i fantazji – warto pokusić się o autorskie życzenia ślubne. Wpis prosto z serca zawsze wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji. Jest tylko jeden warunek – trzeba bardzo dobrze znać parę młodą i wykorzystać całą taką wiedzę tworząc treść. Tego typu życzenia nie muszą być wybitnie poetyckie – mogą to być zwyczajne, proste słowa, anegdotki, wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Czasem prostota jest najwięcej warta. Jeśli nie wiesz jak zacząć, a jesteś zdecydowany na właśnie taką formę życzeń, można ułatwić sobie nieco to wyzwanie i zacząć od prostego, wyjściowego cytatu i dalej dobudować własną treść. Przy wyborze sentencji warto pomyśleć, jaka jest charakterystyczna cecha pary, dla której piszemy. Może to globtroterzy uwielbiający bliskie i dalekie wycieczki – łatwo znaleźć fragment o miłości jako najpiękniejszej podróży życia.

 

Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym …

George Sand

 

Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy.

Carlos Ruiz Zafon

 

Dedykacje ślubne – księga gości

Oprócz życzeń składanych osobiście i kartek coraz popularniejsze stają się księgi gości z życzeniami wystawiane na przyjęciach weselnych. To fantastyczna pamiątka dla młodożeńców. Wpisy w takich księgach mogą mieć przeróżną formę: od tradycyjnych życzeń, przez wesołe rysunku, aż do wspomnień i anegdotek z wesela. Oczywiście można też posłużyć się gotowymi dedykacjami ślubnymi w formie prostych podziękowań lub rymowanek.

księga gości z miejscem na ślubne życzenia

 

Kochani, dziękujemy Wam za zaproszenie. Bawiliśmy się wspaniale. Życzymy Wam dużo miłości, szczęścia i radości.


My tu byliśmy,

miód i wino piliśmy.

Dużo szczęścia Młodej Parze.


Na nowej drodze życia życzymy Wam dużo miłości, wytrwałości i wyrozumiałości. Aby każdy kolejny dzień był równie piękny jak ten dzisiejszy.

 

Ślub to bardzo poważna sprawa i mnóstwo stresu, zarówno najważniejszej pary tego dnia, jaki dla zaproszonych gości. W końcu życzenia ślubne uważane są za wróżbę na cały okres małżeństwa,więc trzeba odpowiedzialnie dobierać słowa. Warto jednak pamiętać, że życzenia to nie tylko słowa – oprawa, czyli kartka również gra dużą rolę. Naszym zdaniem najważniejsze, żeby życzenia były szczere, płynące prosto z serca – wtedy słowa same spływają na papier. Nie muszą też być długie, aby były piękne. Czasem wystarczy jedno krótkie zdanie, aby oddać wszystko, co nam w duszy gra i co z całego serca chcemy przekazać naszym bliskim.