Zaproszenie ślubne w nowoczesnym stylu – co je charakteryzuje?

Wiosna już za pasem, a to oznacza, że sezon ślubny rozkwita jak co roku, dostarczając nowe trendy w branży ślubnej. My oczywiście staramy się być na bieżąco w sprawie zaproszeń ślubnych i dlatego też weźmiemy pod lupę zaproszenia ślubne nowoczesne. Trzeba przyznać, że z roku na rok obserwujemy coraz odważniejsze mieszanki zarówno kolorów, jak i stylów. Spokojne i stonowane odcienie ustępują miejsca kontrastowi i niebanalnym kształtom. Można by stwierdzić, że jedyne co pozostaje bez zmian to treść zaproszeń. Nic bardziej mylnego. Ikonografia i powszechne stosowanie mowy obrazków zaczęły także pojawiać się na zaproszeniach. Dzieje się sporo na rynku zaproszeń i zdecydowanie warto być na bieżąco.

Materiał

Tutaj nie ma większych niespodzianek. Papier okazuje się ponadczasowym materiałem, z którym ciężko konkurować. W zależności od rodzaju i gramatury można osiągać najróżniejsze efekty. W nowoczesnych zaproszeniach ślubnych bardzo często stosuje się ekologiczny papier. Ten kartowo-podobny materiał, niesamowicie przyjemnie komponuje się z wymyślnymi czcionkami oraz elementami kwiatowymi. W dobie proekologicznych działań stosowanie eco papieru jest nie tylko modne, ale także godne pochwały.

zaproszenie z eko papieru

Obok papieru Eco, dzisiejsze zaproszenia bardzo często drukowane są na papierze kredowym. W tym przypadku można rozróżnić papier matowy i błyszczący. Nie jest tak rustykalny, jak poprzednik i pozwala na większą personalizację.

Dla osób poszukujących czegoś ekstra, odpowiednim materiałem na zaproszenie ślubne, może okazać się papier perłowy lub metalizowany. W tym przypadku zaproszenie będzie bardziej nastawione na nieskomplikowane elementy graficzne i większe czcionki.

Jednak to, co może zdefiniować nowoczesne zaproszenia ślubne to zaproszenia akrylowe. Stylizowane na tradycyjny lub nowoczesny styl, tak samo robią świetne wrażenie. Półprzezroczysta tafla idealnie może się później prezentować jako ozdoba wystroju.

Czcionka

Nowoczesny styl zaproszeń ślubnych to także różnego rodzaju wariacje czcionek. Oczywiście wszystko musi się ze sobą komponować, więc nie zaleca się stosowania więcej niż trzech różnych stylów. Natomiast ich wielkość i krój pisma to temat bez granic. Wyolbrzymiona ręczna kaligrafia często mieszana jest ze zwykłą czcionką, przez co w prosty i skuteczny sposób można osiągać zadowalający efekt kontrastu.

Kolory

Z kolorami zawsze trzeba uważać. Na pewno nie warto stosować jaskrawych kolorów. Są infantylne i nie oddają powagi wydarzenia. W nowoczesnych zaproszeniach ślubnych zaobserwować można mocny trend minimalizmu. W ostatnim czasie modne stały się metaliczne kolory, które właśnie najlepszy efekt dają w zestawieniu z ciemniejszymi barwami. Takim rozwiązaniem może być czarny kolor tła połączony ze złotą czcionką. Minimalizm pozwala także na zachowanie przejrzystości i jasności przekazu. Dotyczy to tak samo zawartości.

Zawartość, czyli treść zaproszenia

Jak można urozmaicić treść zaproszenia? Prawdziwe nowoczesne zaproszenie ślubne to także korzystanie z dobrodziejstw technologii. Wydruk stosownego kodu QR zawierającego mapę dojazdu na ślub lub do hotelu z pewnością będzie miłym i pomocnym akcentem. W zależności czy wesele będzie miało motyw przewodni, można zadbać o stosowną informację w zaproszeniu. Wiele par decyduje się na zredagowanie zaproszenia na treść napisów filmowych lub nagłówków gazet.


Zobacz także: 

Nasze propozycje wierszyków do zaproszeń

oraz

Inspiracje do tekstów ślubnych zaproszeń


Ponadto, zarówno symbole, jak i znaki coraz częściej spotykane są w treści zaproszeń. Miłe dla oka info grafiki lub mapy dojazdów urozmaicają zawartość.

Koperta czy wkładka?

Klasyczna koperta, nawet jeśli wciąż z powodzeniem odnajduje swoje zastosowanie, to jak sama nazwa wskazuje-jest klasyczna. Nowoczesne ślubne zaproszenia wymagają mniej konwencjonalnego podejścia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zaproszenia w formie wkładek, które wkłada się do swego rodzaju kieszeni lub tuby. Zaproszenie w tym przypadku powinno być dwustronne i nieskładane. Z tego względu, dobrze jest złamać konwencję kształtu zaproszenia i odpowiednio je wydłużyć, aby treść równomiernie rozłożona była wzdłuż kartki.

Dodatki i wykończenie

Z dodatkowych ozdób aktualnie stosowanych w zaproszeniach można wyróżnić sznurki, wstążki, koronkowe wycięcia lub zawieszki. Często symbolizują lub odnoszą się do bliskich młodej parze czynności, lub zainteresowań. Służą jako element dekoracyjny lub jako zapięcie. Co więcej, z ciekawych rozwiązań można także wyróżnić lakowanie kopert. Stworzenie własnego herbu i odbicie go w laku zrobi niesamowite wrażenie na obdarowanych osobach.

zaproszenie ze wstążką

Personalizacja

Zaproszenia ślubne w nowoczesnym stylu to przede wszystkim personalizacja. To wpływ na każdy element zaproszenia. Przez indywidualizację można oddać charakter wesela, a także dać wyraz swoim emocjom. To już nie tylko karta z informacjami o miejscu ślubu i wesela. Druga charakterystyczna cecha współczesnych zaproszeń to postępujący minimalizm. Stonowane kolory przeplatają się z różnymi stylami czcionek wypełniając, pozornie wolną przestrzeń. Papier niezmiennie góruje, nad zaproszeniami, ale nie ma się co dziwić. To wdzięczny materiał, który nie ma granic personalizacji. Dla osób szukających ekstremalnej nowości polecamy zainteresowanie się akrylem.