5 przykładów wyjątkowych zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne to jeden z elementów, który należy wybrać na kilka miesięcy przed uroczystością. Ich oferta jest bardzo duża, a obecnie do dyspozycji są coraz to nowsze i ciekawsze propozycje. Zaproszenia mogą być utrzymane w stylu klasycznym, rustykalnym, vintage, a nawet humorystycznym. Wiele zależy zatem od ogólnej konwencji, na jaką się decydujemy. Jakie rodzaje zaproszeń mamy do dyspozycji i czym się kierować podczas ich wyboru?

Zaproszenia ślubne dopasowane do stylu uroczystości

Na rynku znajdziemy różnorodne oryginalne zaproszenia ślubne, dlatego ich dostosowanie do stylu naszego ślubu, nie powinno przysporzyć nam problemu. Warto pamiętać o harmonijnym dopasowaniu innych dodatków, jak chociażby kart menu, winietek czy etykiet na alkohol. Ich wzornictwo musi być do siebie zbliżone, a nawet identyczne, dzięki czemu tworzy zgraną całość. Zaproszenia mogą być proste, nowoczesne czy bogato zdobione, To zależy już jedynie od naszych preferencji. Sprawdźmy, które z nich najlepiej wpisują się w obecne trendy ślubne. Tym razem wybraliśmy aż 5 interesujących propozycji!

Zaproszenia w stylistyce vintage

Moda na styl retro nigdy nie przemija. Nawet jeśli na chwilę zanika, to w następnym sezonie wraca ze zdwojona siłą. Zachwyca zwłaszcza jego kolorystyka, utrzymana w pastelowych barwach. Widać w nim mnóstwo odniesień do przeszłości i dawnego wzornictwa. Tego rodzaju zaproszenia będą idealne na ślubie utrzymanym w romantycznej scenerii, gdzie królują motywy kwiatowe. Ponadto, zaproszenia vintage świetnie współgrają ze ślubem utrzymanym w dawnej konwencji. Surdut bądź frak, koronkowa suknia ślubna, stare i luksusowe auta, to jedynie część elementów, które mogą się na nim znaleźć. Treść zaproszenia również może brzmieć nieco staromodnie, jednak w tym przecież cały urok. Co ciekawe, takie zaproszenia doskonale będą pasować także do stylistyki boho.

przykład zaproszenia vintage

Zaproszenia ślubne ze zdjęciem

To stosunkowo nowa moda, która szybko zyskała popularność. Takie zaproszenie są wyjątkowe, głównie ze względu na możliwość ich spersonalizowania. Wyróżnia je również oryginalność, gdyż na próżno szukać takich samych wzorów. Jakie zdjęcia powinny się na nich znaleźć? Przyszli małżonkowie bardzo chętnie biorą udział w sesjach narzeczeńskich, to zazwyczaj właśnie tego rodzaju zdjęcia pojawiają się na zaproszeniach ślubnych. Ich format zależny jest od rozmiaru zaproszenia. Zdjęcia widnieją przeważnie na pierwszej stronie. Może to być jedna fotografia bądź specjalny kolaż.

przykład zaproszenia ze zdjęciem

Koronkowe zaproszenia na ślub

Subtelne i delikatne, takie są właśnie zaproszenia ozdobione dodatkową koronką. Niektóre z nich mogą być przewiązane sznurkiem lub tasiemką, która także pełni rolę dekoracyjną. Zaproszenia tego typu świetnie wpisują się w styl rustykalny, choć nie tylko. Bardzo często inspirowane są naturą. Ślub w pięknym otoczeniu kwiatów, wianek na głowie zamiast welonu i koronka to świetny zestaw, który idealnie pasuje do romantycznego charakteru ceremonii. Koronka najczęściej stanowi część nadruku, można jednak zamówić zaproszenia ozdobione rękodziełem. W ten sposób z pewnością zyskają na unikalności.

przykład koronkowego zaproszenia

Zaproszenia z przymrużeniem oka

Humorystyczne zaproszenia to propozycja dla osób, które cenią luźną atmosferę i nie lubią sztywnych ram. Ślub jest przecież pozytywnym wydarzeniem i można je potraktować na wesoło. Jak wyglądają tego rodzaju zaproszenia? Zdarza się, że wykorzystują konwencje komiksową. Zabawne obrazki pojawiają się na pierwszej stronie zaproszenia, nierzadko widnieją przy nich napisy o humorystycznym zabarwieniu. Na próżno szukać w nich pompatycznych treści i klasycznego wzornictwa. Dominuje w nich stylistyka bajkowa. Można dołączyć do nich kopertę utrzymaną w podobnym guście.

przykład zaproszenia z humorem

Oryginalne zaproszenia ślubne w stylu eko

Powstaje coraz więcej akcji, które mają zachęcić do dbałości o środowisko, nic więc dziwnego, że modne stają się wszelkiego rodzaju akcesoria ekologiczne. Zalicza się do nich także zaproszenia ślubne eko. Drukowane są one na papierze ekologicznym w kolorze brązowym. Taka forma również może prezentować się przepięknie, pod warunkiem, że dopracowane zostaną wszystkie szczegóły. Istotny będzie także wybór papieru, który powinien odznaczać się wysoką jakością. Najlepiej gdy jest on miły w dotyku i jednocześnie dość sztywny, co zapobiega gnieceniu się. Przeczytaj wpis o zaproszeniach eco z naszej strony 🙂

zdjęcie zaproszenia eko

Które zaproszenia ślubne wybrać?

Oferta zaproszeń ślubnych jest bardzo bogata. Wśród propozycji znajdziemy o wiele więcej zaproszeń, niż te opisane powyżej. Ich wybór powinien zostać uzależniony od stylistyki, która będzie dominować na ślubie i przyjęciu weselnym. Wiele osób decyduje się na własnoręczne przygotowanie zaproszeń, takie rozwiązanie nie zawsze się jednak sprawdza, dlatego niekiedy zdecydowanie lepiej jest postawić na usługi profesjonalnej drukarni. Najważniejsze powinno być nasze zdanie i preferencje, w końcu to jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego wszystko musi zostać dopięte na ostatni guzik, łącznie z zaproszeniami na ślub. Warto pamiętać, aby wręczyć je gościom przynajmniej na 2 miesiące przed uroczystością.


Warto przeczytać: Planujemy wesele i ślub – o czym należy pamiętać?