Wierszyki do zaproszeń ślubnych

Wszystkim parom młodym zależy, aby najważniejszy dzień w ich życiu był wyjątkowy. Najpierw jednak należy zadbać, aby wszyscy świadkowie tego wydarzenia – zaproszeni goście, poczuli się wyjątkowo. Zaczynamy od podstaw, czyli od doboru odpowiednich zaproszeń.

Większość par wciąż skupia się jedynie na wzorze, zapominając o najważniejszym – o wnętrzu. Wciąż pokutuje przekonanie, że nikt nie czyta zaproszeń, więc nie warto zwracać większej uwagi na treść, bo to strata czasu i energii. Tymczasem odpowiedni dobór zawartości zaproszenia ślubnego może wiele zdziałać.

Bez wątpienia dobrana treść do eleganckiego zaproszenia ślubnego wprowadza w klimat wydarzenia – jeśli zależy nam na oficjalnej, uroczystej formie raczej nie powinniśmy umieszczać zabawnych rymowanek, gdyż zepsuje to cały efekt, na którym nam zależy. Oczywiście należy unikać kiczowatych, oklepanych tekstów czy częstochowskich rymów – to nigdy nie wygląda dobrze. Jeśli zależy nam na pewnym poziomie wydarzenia i dobrym stylu warto wykorzystać fragmenty poezji albo dobre cytaty. Treść umieszczana w zaproszeniu powinna coś znaczyć dla pary młodej – szkoda czasu, miejsca i pieniędzy na puste frazesy.

zaproszenie z ludkami

Wiersze o miłości

Wiersze czy cytaty dodawane do zaproszeń ślubnych nie są żadną nowością czy rzadkością. Młode pary bardzo lubią w taki właśnie sposób podkreślić wyjątkowość swojej relacji. Wśród wierszy ślubnych od lat króluje fragment I Listu świętego Pawła do Koryntian:

 

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,

a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.

Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,

nie unosi się gniewem, nie pamięta złego,

Miłość nigdy nie ustaje.

 

I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – to chyba najpiękniejszy i najbardziej trafny opis miłości, jaki kiedykolwiek powstał. Coraz popularniejsze staje się dodawanie cytatów papieża Jana Pawła II, który niewątpliwie słynął z niezwykle mądrych i rzeczowych przemyśleń. Użycie jednej z takich złotych myśli jest jak najbardziej w dobrym tonie.

 

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić

to tylko jedno – miłować.


Miłość mi wszystko wyjaśniła.

Miłość wszystko rozwiązała.

Dlatego uwielbiam tę miłość,

Gdziekolwiek by przebywała


Dotąd Dwoje, lecz jeszcze nie Jedno

Odtąd Jedno, chociaż nadal Dwoje…

przykład gustownego modelu zaproszenia ślubnego

Jeśli młoda para woli bardziej klasyczne wiersze do zaproszeń ślubnych warto wybrać coś spośród polskich autorów. Najpopularniejsze są cytaty z dzieł Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej, a także fragmenty poezji Bolesława Leśmiana czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To idealny wybór dla wszystkich, którym zależy na tym, by zaproszenia ślubne były oryginalne, ale z klasą. Poniżej kilka przykładów wierszy ślubnych:

 

Na wspólną radość,

na chleb powszedni,

na poranne otarcie oczu

w blasku słonecznym,

na nieustające sobą zdziwienie,

na gniew, krzywdę i przebaczenie

wybieram Ciebie.        

(K.I. Gałczyński)


Ty i Ja spośród tysięcy

mocno trzymamy się za ręce,

niezwykły dzień, doniosła chwila

i szept nieśmiały: miły…miła…

Odtąd już razem zawsze i wszędzie.

Tak miało być i tak niech będzie.

(B. Leśmian)


Są dusze dla siebie stworzone.

Niech je w przeciwną los potrąci stronę.

One wbrew losom,

w tym lub tamtym świecie.

Znajdą, przyciągną i złączą się przecie.

Tak jak dwóch kwiatów obce sobie wonie.

Łączą się w górze, jedna w drugiej tonie.

(A. Fredro)


Niech słowo ”kocham” jeszcze

raz z ust Twych usłyszę

niech je w sercu wyryję

i w myśli zapiszę

(A. Mickiewicz)

zaproszenie z fotografią Pary Młodej

Jak taktownie zasugerować prezent?

W naszej kulturze wciąż pokutuje przekonanie, że nie wypada sugerować gościom wyboru prezentów, a już absolutnie niedopuszczalnym jest prosić o gotówkę. To nieco dziwne, gdyż podarowanie młodej parze gotówki rozwiązuje bardzo wiele problemów – młodzi mogą ją przeznaczyć na to, co im najbardziej potrzebne – na przykład na uzupełnienie bardzo uszczuplonego ślubnymi wydatkami budżetu rodzinnego. Same plusy.

Mimo tych niesprzyjających uwarunkowań kulturowych coraz więcej par decyduje się na sugestie, a nawet całe listy prezentów. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak zawsze należy pamiętać, że wśród gości mogą znaleźć się osoby, który poczują się urażone. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby sugestia była delikatna i taktowna – tak aby nasi goście nie czuli się zmuszani do czegokolwiek.

Najprostszym sposobem jest dodanie odpowiedniej treści w zaproszeniu – pozwala to uniknąć niezręcznej dla obu stron rozmowy. Niektóre pary stawiają na prostotę zwyczajnie dodając dopisek ‘prosimy nie kupować kwiatów’ – bez podpowiedzi, co zamiast nich.

Jeśli chcemy zadbać, aby nikt z naszych gości nie poczuł się nieswojo możemy użyć specjalnych wierszyków do zaproszeń ślubnych. Stworzono wiele rodzajów takich wierszy – najczęściej spotykane są krótkie rymowanki, które w humorystyczny sposób informuje o preferencjach pary młodej w zakresie prezentów ślubnych.

 

Aby Wam oszczędzić trudu,

W sklepach kilka godzin nudów

I rozterek przy wyborze

Co się Młodym przydać może?

Wszem i wobec ogłaszamy:

Przeciw złotym nic nie mamy!


Na wesele zapraszamy

bez prezentów też wpuszczamy 🙂

jeśli jednak chcecie coś nam podarować

prosimy banknocik do koperty schować.


Zamiast kwiatów totka skreślcie

w Dniu Wesela nam przynieście.

Któryś celnie trafić może

Gniazdo uwić Nam pomoże.


Goście drodzy, goście mili,

byście kwiatków nie ranili,

książki chętnie poczytamy,

na pamiątkę zachowamy!


By nie niszczyć wielu roślin,

Młodzi proszą Państwa Gości

zamiast kwiatów weź słodkości

by przyprawić nam radości.