Usadzenie gości weselnych w taki sposób, aby każdy był zadowolony i znakomicie się bawił przez całą noc to wielka sztuka. Plan rozmieszczenia gości na weselu wymaga sporej ilości czasu i umiejętności myślenia strategicznego.
Oprócz tego, że musimy dobrze znać charakter naszych gości, to koniecznie musimy orientować się w ich indywidualnych preferencjach, czyli kto kogo lubi bardziej i mniej – nie chcemy przecież przez przypadek posadzić obok siebie skłóconych ludzi. Co należy zatem wiedzieć o planowaniu układów stołów i usadzaniu gości?
Układ stołów
Oczywistym jest, że gwiazdą wieczoru jest stół nowożeńców – to na nich ma koncentrować się cała uwaga, dlatego też ten stół jest zwykle największy i położony centralnie. Do wyboru mamy kilka możliwości ustawień stołów długich, prostokątnych:
-
- w kształcie litery U (tzw. podkowa): dwa stoły dla gości ustawione są prostopadle do stołu pary młodej
- w kształcie litery M: trzy stoły dla gości ustawione są prostopadle do głównego stołu dla nowożeńców
- w kształcie litery L
- w kształcie litery T
Oczywiście stoliki mogą mieć też inne kształty i wielkość: często spotykane są stoły kwadratowe i okrągłe – jednak w takich przypadkach należy liczyć się z większymi kosztami dekoracji.
Stół nowożeńców
Istnieją bardzo różne wytyczne dotyczące rozkładu głównego weselnego stołu, czyli tego, przy którym zasiadają nowożeńcy. Często zalecają one bardzo sztywny i oficjalny rozkład – przy takim stole razem ze świeżo upieczonymi małżonkami zasiadają jedynie rodzice i dziadkowie – oczywiście w ściśle określonym porządku. Proponujemy jednak bardziej liberalne podejście – niech państwo młodzi sami wybiorą z kim chcą siedzieć. Najczęściej są to świadkowie, ewentualnie bliscy przyjaciele, rzadziej rodzice.
Usadzenie gości – ogólne zasady
Zazwyczaj na weselach można zaobserwować kilka dominujących trendów w usadzaniu gości. Przyjęło się, że gości ze strony panny młodej siedzą po jednej stronie, zaś pana młodego po drugiej – biorąc pod uwagę liczbę wesel urządzonych według tej zasady, można to nawet uznać za swego rodzaju tradycję.
Piękną, choć rzadko spotykaną, tradycją jest usadzenie gości według ich rangi – to znaczy starszyzna, czyli dziadkowie, rodzice i rodzice chrzestni, siedzą najbliżej stołu nowożeńców.
Jednak chyba najważniejszą zasadą jest dobranie ludzi przy stole tak, aby jak najlepiej się ze sobą bawili. Dlatego jak ognia unikamy sadzania obok siebie:
- byłych małżonków (szczególnie z nowymi rodzinami)
- wrogów, wiecznie ze sobą skłóconych ludzi
- ludzi o skrajnie różnych poglądach
Stosując się do tych krótkich wytycznych zaoszczędzimy sobie dużej ilości problemów, a przyjęcie weselne powinno przebiec gładko i przyjemnie.
Gdzie powinni siedzieć świadkowie?
W naszym kraju przyjęło się, że świadkowie koniecznie muszą siedzieć obok nowożeńców. Tymczasem wcale nie ma takiej konieczności – świadkowie równie dobrze mogą usiąść w głębi sali, obok przyjaciół i znajomych pary młodej, i stamtąd doglądać gości, jak i nowożeńców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby młoda para siedziała przy stole sama.
Oczywiście w wersji tradycyjnej świadkowie siedzą obok nowożeńców – para młoda w środku, a świadkowie po obu jej stronach.
Stoły specjalne
Jeśli na weselu spodziewamy dużej liczby dzieci lub młodzieży warto zorganizować im własny kąt ze specjalnymi dekoracjami i dostosowanym menu. Dzieciaki na pewno będą przeszczęśliwe, gdy dostaną frytki, hamburgery czy pyszne naleśniki. Należy też pomyśleć o zapewnieniu im odpowiedniej rozrywki – przydadzą się na przykład kolorowanki czy baloniki. Można też pomyśleć nad zatrudnieniem profesjonalnych animatorów dla dzieci – rodzice będą zachwyceni.
Jeśli wśród gości mamy duża grupę młodzieży koniecznie należy stworzyć dla nich oddzielną przestrzeń – posadzenie ich z dziećmi jest bardzo niestosowne (mogą się wręcz obrazić), zaś siedząc ze starszymi mogą się zwyczajnie nudzić. Każdy z nas czuje się lepiej w gronie ludzi, z którymi na wspólne tematy do rozmowy.
Stół dla zespołu
Jeżeli na przyjęciu weselnym pojawia się zespół, fotograf czy kamerzysta – koniecznie należy wygospodarować dla nich oddzielny stolik. Mimo że ten wieczór to dla nich czas pracy, należy im się chwila wytchnienia. Oczywiście należy zadbać o odpowiednio podpisane winietki.
Gdy nie ma czasu
Istnieje też jeszcze inna możliwość – można po prostu niczego nie planować i pozwolić gościom wybrać miejsca samodzielnie. Jest to jednak bardzo ryzykowna strategia – zdarzają się goście, którzy nie stosują zasad savoir-vivre – w takiej sytuacji może się zdarzyć walka o miejsca. Dlatego nie polecamy takiego rozwiązania – warto wygospodarować trochę czasu na planowanie usadzenia gości. Oszczędzimy sobie stresu i problemów.
Odpowiednie rozmieszczenie gości na weselu to prawdziwa sztuka, która wymaga dobrej strategii, świetnej organizacji i czasu. Jednak warto przeznaczyć na planowanie dłuższą chwilę, nawet w bardzo napiętym przedślubnym harmonogramie, gdyż przyniesie to bardzo wiele korzyści: przede wszystkim zaoszczędzi parze młodej poważnych kłopotów i stresu. Odpowiedni wybór rozkładu stołu oraz usadzenia gości jest gwarancją świetnej zabawy dla wszystkich weselników i spokoju ducha dla nowożeńców, rodziców i świadków.