Planowanie rozmieszczenia gości na weselu – szablony w formie tablic

Jednym z ważniejszych elementów organizacyjnych na weselu jest odpowiednie rozmieszczenie gości weselnych. O ile w teorii wydaje się to wcale nie skomplikowane, o tyle w praktyce jest to nie lada wyzwanie. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które na samym początku planowania nie są tak widoczne. Ważą się tutaj takie kwestie jak: wygoda poruszania się między stołami, łatwość dostania się na swoje miejsce, odległość od parkietu, widoczność pary młodej czy w końcu kwestie towarzystwa w obrębie zaproszonych osób. Nikt przecież nie chce siedzieć w miejscu, które mogłoby wydawać się gorsze lub – co gorsza – siedzieć w bliskim kontakcie z osobami, którym lekko mówiąc – jest nie po drodze. Jak widać, już we wstępie pojawiło się kilka ważnych kwestii, ale na ratunek przychodzi tablica z rozmieszczeniem gości i plan stołów weselnych.

Bez przypisanych miejsc

Nieprzypisywanie miejsc siedzących dla gości weselnych to na pewno większa wygoda w kwestii organizacji wesela. Nie trzeba dokładnie analizować każdego miejsca i zastanawiać się, czy wujek od strony matki dogada się z siostrą bratowej stryja. Chociaż tak dokładna analiza odpada, to jednak i tam trzeba rozplanować stoły i osoby do nich przypisane w odpowiedni sposób. Na początku warto mieć świadomość, z czym wiąże się nieprzypisywanie miejsc siedzących.

 • choć szybkie,,rzucanie” się na miejsca nie jest w najlepszym guście, wielu osobom może zależeć na dogodnym miejscu przy stole więc mogą robić niepotrzebny harmider przy wejściu na salę weselną,
 • jeśli goście będą wchodzić w tym samym czasie na salę co para młoda, więcej czasu zajmie zajęcie przez gości miejsc,
 • niektórym mogą zostać miejsca, w których gorzej widać cokolwiek lub słychać muzykę ze sceny,
 • jeśli para decyduje się na stoły mieszczące ponad 20 osób może dojść do sytuacji gdzie mimo wszystko usiądą obok siebie osoby nieznające się.

Jeśli powyższe uwagi wcale nie wpłynęły na decyzję, to tablica gości weselnych będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu rozwiązaniu można:

 • łatwiej i szybciej rozplanować miejsca dla gości,
 • nie trzeba drukować winietek, przez co odpada kolejne zadanie. Przy kilkuset gościach jest to jednak praca wymagająca uwagi, bo często dochodzi do pomyłek,
 • zaproszeni goście mają kontrolowany wybór, obok kogo chcą usiąść.

zdjęcie planu stołów gości weselnych w formie tablicy

Nie można zapominać o tym, że dalej istnieje podział na stoły i powinno się przypisać tak ludzi, żeby chociaż w kwestii zainteresowań mogli się dogadać. Wesele to jednak na swój sposób biesiada, a rozmowa przy stole to nieodłączny element wesela. Dlatego też warto pamiętać o kilku dobrych radach:

 • miej na uwadze osoby, które przyjdą same na wesele. Dobrze będzie, jeśli przy tym samym stole będzie ktoś wspólny znajomy, jeśli tak jednak się nie zdarzy, można przy okazji podejścia do stołu przedstawić znajomą osobę reszcie uczestników,
 • dobrze jest przypisać do jednego stołu osoby w podobnym wieku. Oczywiście, jeśli dzieci są małe powinny być przy swoich rodzicach, ale młodzież spokojnie może mieć swój oddzielny stół,
 • Rodziny z obu stron warto posadzić przy jednym stole,
 • Jeśli wyjdzie na to, że zebrała się grupa ludzi, którzy,,nie pasują” schematem do różnych grup pod żadnym pozorem nie warto sadzać ich wszystkich przy jednym stole. Wtedy należy trochę wymieszać towarzystwo.

Plan stołów weselnych – gotowy szablon

Aby ułatwić całą organizację można skorzystać na weselu z planów stołów. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby goście szybko i bez problemu znaleźli swoje nazwisko i stół, do którego zostali przypisani. Taka tablica powinna znajdować się w dobrze widocznym miejscu i oczywiście być już dostępna, zanim goście dotrą do obszaru ze stołami. Ważne jest, aby goście, którzy zbiorą się pod tablicą, nie blokowali wejścia na salę i nie tworzyli zatoru. W zależności od potrzeb, gdy wszyscy zajmą swoje miejsca, tablicę można zabrać lub odstawić w bezpieczne miejsce. Od jakiegoś czasu modne jest postawienie tablicy na stelażu. Taki stelaż powinna mieć każda sala weselna.

Na tablicy powinien być podział na stoły. Można je oznaczyć symbolami lub numerami w zależności od tego, czy istnieje motyw przewodni wesela, lub też nie. To samo oznaczenie stołu, które widnieje na planie stołów wesela, powinno także znajdować się na samych stołach. Takie oznaczenie najlepiej ustawić w widocznym miejscu np. na środku stołu, aby goście stojąc przy tablicy, mogli z łatwością zobaczyć swój stół.

Nie można zapominać, że tablica z rozmieszczeniem gości weselnych to także element dekoracyjny sali. Mało tego, jest to jeden z pierwszych elementów, który zobaczą goście. Istotne jest, aby nie przesadzić z dekoracjami, aby tablica była czytelna. I tak użycie artystycznej lub skomplikowanej czcionki może sprawić problem z szybkim zlokalizowaniem nazwiska, przez wydłuży się czas zajmowania miejsc.

Oprócz samej tablicy świetnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku dużych wesel, może okazać się szablon stołów weselnych. Izometryczny (od góry) rzut na salę pozwala jeszcze szybciej pokierować zaproszone osoby, a później może po prostu przydać się do zlokalizowania wzajemnie gości.