Planujemy wesele i ślub – o czym należy pamiętać?

Planowanie ślubu i wesela to wyjątkowo trudne zadanie – w końcu to najważniejsze wydarzenie życia i powinno mieć wyjątkową oprawę. Jak zaplanować całą uroczystość, o niczym nie zapomnieć i jednocześnie olśnić wszystkich zaproszonych gości?

Przygotowaliśmy specjalny poradnik dla wszystkich, którzy lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik – z nami Twój ślub musi się udać. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zacząć i konsekwentnie trzymać się planu.

Przygotowania do ślubu – co ma pierwszeństwo?

Wszyscy świeżo upieczeni narzeczeni powinni zdawać sobie sprawę, jak wiele przygotowań i formalności przed nimi. Ślub to nie tylko uroczystość w kościele czy urzędzie i przyjęcie – to całe miesiące żmudnego i często stresującego planowania i odhaczania punktów na liście ‘do zrobienia’. Zatem od czego należy zacząć? Naszym zdaniem na początek warto ułożyć konkretny plan działania. Bardzo ważny jest motyw przewodni – jego elementy powinny znaleźć się zarówno podczas ślubu w kościele jak i w czasie wesela, dlatego warto dokładnie przemyśleć jaki styl jest nam najbliższy i zastanowić jak można go wpleść w uroczystość.

Najważniejszy jest budżet – jeżeli mamy odpowiednią kwotę i chcemy pozbyć się stresu oraz nawału obowiązków związanych z organizacja ślubu i wesela, warto zastanowić się nad tak zwanym konsultantem ślubnym, czyli osobą, która zajmie się większością formalności związanych z weselem. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które mają mnóstwo obowiązków związanych z pracą zawodową czy rodziną. Nawet jeżeli przy organizacji wesela działamy z konsultantem ślubnym lub dokładnym planem, niestety i tak narzeczonych czeka po drodze mnóstwo wyzwań i niespodzianek.

Przygotowania do ślubu – kościelny czy cywilny?

Ślub to niezapomniana uroczystość, dlatego ważny jest absolutnie każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jednak na początku planowania wspólnej życiowej drogi warto przedyskutować kwestię, gdzie chcemy wziąć ślub – tradycyjnie w kościele czy może ślub w urzędzie będzie bardziej odpowiedni. Gdy już zdecydujemy o miejscu naszej ceremonii, należy podjąć kolejną ważną decyzję – czy organizujemy wesele czy jednak rezygnujemy z przyjęcia. Przy tej kwestii należy zdawać sobie sprawę, że przyjęcie weselne to ogromne koszty – i tu przechodzimy do arcyważnego punktu: budżetu.

zdjęcie panny młodej w sukni ślubnej

Organizacja wesela krok po kroku – budżet

Gdy para młoda decyduje się zorganizować przyjęcie weselne musi przygotować się na duże koszty. Dlatego bardzo ważne jest bardzo skrupulatne zaplanowanie budżetu. Często narzeczeni nie zdają sobie sprawy jak wiele wydatków ich czeka – i to nie tylko tych związanych z samym przyjęciem, ale bezpośrednio ze ślubem. Same tylko stroje – suknia ślubna i garnitur, mogą kosztować majątek. A przecież na tym wydatki się nie kończą. Kluczem do sukcesu jest dokładne planowanie – jeśli para młoda ma całą uroczystość i wszystko z nią związane dokładnie przemyślane, to wszystko powinno pójść gładko i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Ważne, by trzymać się wytyczonego planu i budżetu oczywiście. Coraz częściej zdarza się, że narzeczonych przy organizacji wesela zaskakują dość wysokie koszty i decydują się wziąć kredyt. Jednak warto zastanowić się już na wstępie, czy chcemy zaczynać nowy etap życia z długami?

Przygotowania do ślubu

Organizacja ślubu to długi proces wymagający niesamowitej samodyscypliny, organizacji i umiejętności pracy zespołowej (o kompromisach już nawet nie wspominamy 😉). A jeśli chcemy nieco usprawnić i usystematyzować nasze przygotowania, warto zaopatrzyć się w wedding planner, gdzie krok po kroku będziemy właśnie planować i skutecznie realizować nasz wymarzony ślub i wesele. Wybieranie odpowiedniego miejsca, sukni ślubnej, garnituru, obrączek, kwiatów, oprawy muzycznej całej uroczystości – może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli jednak zaczniemy odpowiednio wcześnie i będziemy się trzymać planu, wszystko powinno pójść gładko i spokojnie. Oczywiście para młoda jest najważniejsza, jednak nie należy zapominać o gościach.

Przygotowania do ślubu – zaproszenia

Lista gości, których chcemy zaprosić na ceremonię zaślubin i przyjęcie weselne często bywa bardzo dużym problemem, dlatego warto zadbać, by szybko powstała. Następnym ważnym krokiem jest wybór zaproszeń ślubnych.

nowoczesne zaproszenie na ślub

powyżej: nowoczesne zaproszenie ślubne ze zdjęciem

Wzór zaproszeń ślubnych powinien bezpośrednio nawiązywać do motywu przewodniego całej uroczystości – im bardziej spójne są wszystkie elementy, tym lepiej. Wybór zaproszeń ślubnych jest bardzo ważny – trzeba pamiętać, że to one w dużej mierze odpowiadają za pierwsze wrażenie gości, gdyż są zapowiedzią klimatu całej uroczystości.

Zaproszenia ślubne dostępne są w wielu różnych stylach – znajdziemy proste, klasyczne wzory, motywy roślinne, urocze zaproszenia rysunkowe czy też zdobione ornamentami. Każdy na pewno znajdzie wzór idealny dla siebie. Ważne, aby zaproszenie mówiło coś o parze młodej, było z nimi spójne. Warto też dostosować je kolorystycznie do motywów przewodnich uroczystości.

Zostając w temacie zapraszania gości – warto wcześniej ustalić imiona i nazwiska osób towarzyszących (jeśli ich nie znamy). Za nieelegancki uznaje się wpis “z osobą towarzyszącą”, a niektórzy z naszych gości mogą się nawet obrazić. Należy pomyśleć również o wkładkach do zaproszeń ślubnych – tak zwanych RSVP (Repondez S‘il Vous Plait), czyli prośbą o potwierdzenie przybycia. Gdy odpowiednio wcześnie będziemy mieli ostateczną liczbę gości, możemy przejść do organizacji przyjęcia weselnego na poważnie.

Zobacz także:

Pomysły na wierszyki do zaproszeń ślubnych

Teksty na zaproszenia ślubne – nasze propozycje dla Ciebie!

Organizacja wesela – pierwsze kroki

Najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć planowanie naszego przyjęcia weselnego jest oczywiście miejsce, gdzie mogłoby się ono odbyć. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od fantazji pary młodej, jednak zazwyczaj tego typu uroczystości odbywają się w restauracjach i hotelach. Coraz częściej zdarzają się też przyjęcia w plenerze lub na przykład w stodole (jednak w zupełnie innym stylu niż się nam zwykle kojarzy😊), jednak wciąż wymaga to dużo odwagi i przygotowań. W przypadku imprez plenerowych trzeba też brać pod uwagę pogodę, więc to chyba zbyt wielkie ryzyko dla młodożeńców. Jeżeli jednak marzy nam się wesele wśród zieleni, zawsze można do tego nawiązać motywem przewodnim.

przykład zastawy weselnej na stole

Planowanie wesela – diabeł tkwi w szczegółach

Dobrze zaplanowane wesele to zadanie dla prawdziwych strategów – wymaga bardzo dobrej znajomości gości i ich preferencji oraz szczypty zdolności logistycznych. A to dlatego, że największym wyzwaniem dla pary młodej nie będzie pierwszy taniec, przemowy czy podziękowania – tylko usadzenie gości przy stołach. I możecie wierzyć nam na słowo, że lepiej jest poświęcić trochę czasu, by to wcześniej dokładnie zaplanować niż pozostawić wybór gościom – to może skończyć się katastrofą w postaci bezpardonowej walki o miejsca.

Jeżeli więc chcemy oszczędzić sobie kłopotów i niepotrzebnego stresu musimy wcześniej przypisać gościom ich miejsca. W restauracji w widocznym dla wszystkich miejscu warto postawić przygotowane plany stołów – tak aby każdy mógł samodzielnie sprawdzić, do której części sali się udać. Pozwala to już na samym początku imprezy uniknąć chaosu związanego z poszukiwaniem stolika z własnym nazwiskiem. Oczywiście warto zadbać, by projekt takiej tablicy z planem stołów był spójny z całą imprezą, czyli zawierał motyw przewodni.

przykład planu stołów weselnych

Na dobrze zorganizowanym przyjęciu weselnym niezbędne są również winietki – czyli niewielkie karteczki lub tabliczki z imieniem i nazwiskiem naszego gościa, które ustawiamy na stołach. Winietki ułatwiają znacząco planowanie wesela – każdy z gości ma odgórnie przypisane miejsce, co pozwala na uniknięcie niepotrzebnych problemów związanych z walką o najlepsze miejsca (które niestety wciąż się zdarzają).

Winietki są niewielkie, więc nie zajmują zbyt wiele miejsca na stole, a spełniają bardzo ważne funkcje – przede wszystkim sprzyjają integracji podczas przyjęcia weselnego: możemy sprawdzić jak ma na imię osoba siedząca obok i swobodnie prowadzić konwersację.

zdjęcie winietki na stół weselny

Jeśli bardzo zależy nam na idealnym weselu w spójnym stylu powinniśmy zaopatrzyć się jeszcze w zawieszki na alkohol, oczywiście z motywem naszej uroczystości. Zawieszki w pierwszej chwili wydają zbędnym drobiazgiem, jednak zawsze należy pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach i bardzo często to właśnie takie detale tworzą niepowtarzalny klimat.

Zawieszki na alkohol mogą być bardzo stylowym i eleganckim dodatkiem, ale można też wydrukować na nich zabawne wierszyki lub toasty za zdrowie i pomyślność nowożeńców, które dodatkowo rozluźniają atmosferę i zapewniają dobrą zabawę. Jeśli stawiamy na stylowe przyjęcie i chcemy dodatkowo zachęcić naszych gości do zabawy – warto postawić na dekoracyjne zawieszki na alkohole.

Organizacja wesela – pamiątki

Nie ma żadnych wątpliwości, że ślub i wesele to bardzo wyjątkowe wydarzenia, więc nikogo nie dziwi, że chcemy mieć jak najwięcej pamiątek z tego dnia. Coraz więcej par zatrudnia cały sztab specjalistów: fotografów, kamerzystów, zaprzęga do pracy drony, a wszystko po to, by mieć uwiecznionych jak najwięcej wyjątkowych momentów. Na przyjęciach pojawiają się nawet fotobudki.

Jeśli chcemy mieć pamiątkę jedyną w swoim rodzaju i od serca, warto postawić na księgę gości. Taka księga wypełniona przez naszych gości weselnych to cudowna pamiątka – w każdej chwili można po nią sięgnąć i czytając wszystkie wpisy, gratulacje i życzenia, wspominać ten najpiękniejszy dzień w życiu. Księga gości to niewątpliwie bardzo ciekawa i oryginalna pamiątka, a dla gości kolejna forma dobrej zabawy na przyjęciu.

księga gości w kolorze pudrowego różu

Planowanie, a następnie organizacja ślubu i wesela to bardzo skomplikowane i wymagające zaangażowania, zorganizowania i niesamowitej cierpliwości zadania. Ten dzień należy oczywiście do pary młodej, ale chcemy, żeby wszyscy bawili się świetnie. Warto pamiętać, że piękne i udane wesele to nie musi być bardzo wystawne czy niesamowicie eleganckie. To drobiazgi i spójność tworzą klimat i sprawiają, że zarówno nowożeńcy, jak i ich goście długo nie zapomną tego wydarzenia. Piękno tkwi w szczegółach, dlatego należy wręcz drobiazgowo zaplanować wymarzony ślub i konsekwentnie realizować ten plan.