Garść pomysłów na weselne winietki

Winietki weselne – dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia, bo to właśnie dzięki nim wesele jest znacznie łatwiejsze do zorganizowania i sprawnego przeprowadzenia. Winietki to nic innego, jak niewielkie karteczki przypominające wizytówki stawiane na stole – zazwyczaj znajduje się tam imię i nazwisko zaproszonego na przyjęcie weselne gościa.

Takie proste oznaczenie bardzo ułatwia rozlokowanie gości przy stołach – para młoda, świadkowie czy też rodzice nie muszą już osobiście usadzać weselników, bo każdy z nich ma przypisane odpowiednie miejsce.

Wybór winietek w sklepach jest ogromny – zatem jak znaleźć te idealne? Otóż obowiązuje kilka prostych, podstawowych zasad, dzięki którym winietki na wesele będą wzorowe.

czerwona winietka ślubna

Po pierwsze – spójny styl

Winietki na wesele nie powinny znacząco odbiegać stylem od zaproszeń ślubnych. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie w obu przypadkach tych samych lub chociaż podobnych motywów – zarówno dekoracyjnych, jak i kolorystycznych. Spójny styl to zawsze gwarancja sukcesu.

Przy planowaniu winietek można wziąć pod uwagę nieco bardziej odważne rozwiązania, jak dodanie to winietek żywych gałązek, niewielkich kwiatów, włożenie winietek do buteleczek, wianków czy muszelek. Jeśli para młoda nie przepada za sztampowymi rozwiązaniami, jak zwykłe, papierowe winietki – warto rozważyć takie właśnie dodatki. Tego typu oryginalne pomysły bardzo dobrze się sprawdzają – goście będą zachwyceni.

Orientacja

Kolejny krok to wybór orientacji – w ofercie zazwyczaj można znaleźć winietki poziome lub pionowe. Na przyjęciach weselnych najczęściej spotykana jest jednak wersja pozioma. Wydaje się też być bardziej praktyczna, gdyż na karteczce ułożonej horyzontalnie zwyczajnie zmieści się więcej tekstu.

Wciąż dość rzadko spotykane są winietki pionowe, a jednak mają swoje zalety – taka winietka jest o wiele lepiej widoczna na stole w porównaniu do winietki poziomej. Dodatkowo pionowe winietki sprawdzają się w przypadku, gdy chcemy nieco zaszaleć z dekoracjami i na przykład użyć do oznaczania miejsc drucików czy innych przedmiotów.

przykład winietki na ślub w stylu boho

Ciekawe kształty

Warto wiedzieć, że nie jesteśmy skazani na tradycyjne prostokątne winietki. Pomysłów jest wiele, a wybór też jest ogromny – dziś możemy wybrać praktycznie każdy kształt, kolor i wzór, jaki tylko się nam zamarzy. Popularne są winietki okrągłe, kwadratowe, w kształcie serduszka czy ptaszka – każdy symbol szczęśliwej miłości będzie idealnie nawiązywał do najpiękniejszego dnia w życiu młodej pary. Winietka weselna o oryginalnym kształcie bardziej przyciąga wzrok i oczywiście robi ogromne wrażenie na gościach.

Oryginalne pomysły

W dzisiejszych czasach winietki nie muszę być nudne – można śmiało puścić wodze fantazji i zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły. Bardzo popularne są tak zwane winietki na druciku, który można wetknąć w owoce, ciasteczka czy urocze babeczki. Tego typu rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników.

Innym oryginalnym, choć wciąż rzadko spotykanym, pomysłem są winietki w ramkach – i to w nie byle jakich ramkach tylko w pięknych, dekoracyjnych, stylizowanych na drewniane czy retro ramkach. To idealne rozwiązanie na bardzo eleganckie i szykowne przyjęcie weselne.

Niezwykle praktyczne może być też użycie niewielkich kredowych tabliczek jako winietek – to jednak nieco kosztowne przedsięwzięcie.

Jednak powiedzmy sobie szczerze – jeśli chcemy być oryginalni możemy użyć do winietek każdego przedmiotu, jeśli tylko zgadza się on z motywem przewodnim wesela. Szczególnie polecamy bardzo praktyczne, estetyczne i łatwo dostępne drewniane winietki. To bardzo proste rozwiązanie, a jednak wyjątkowo stylowe. Weselne winietki z drewna podbijają rynek i coraz częściej pojawiają na przyjęciach budząc zachwyt gości – ten mały element niesamowicie ociepla atmosferę. Poniżej – przykład drewnianych winietek z naszej strony:

winietka drewniana - zdjęcie

Co na winietkach?

Gdy mamy już wybrany rodzaj i wzór winietek oraz zapewniliśmy się, że wszystko do siebie pasuje nadszedł czas na najważniejsze – czyli treść. Poza oczywistymi sprawami, jak wybór czcionki i jej kolory, należy się zastanowić, co ma się znaleźć na karneciku. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma tu większych problemu, a jednak pierwsze poważne wątpliwości pojawiają przy tak zwanych osobach towarzyszących. Warto zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie wypada już umieszczać na winietce takiego sformułowania – para młoda ma na tyle dużo czasu, by poznać imię i nazwisko towarzysza lub towarzyszki gościa. W przypadku, gdy uzyskanie takich informacji z odpowiednim wyprzedzeniem okazuje się niemożliwe jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wydrukowanie kilku pustych winietek i napisanie imienia i nazwiska dosłownie w ostatniej chwili. Jest to o wiele lepsze niż anonimowy, zimny napis ‘Osoba towarzysząca’.

Winietki na wesele to bardzo popularny element większości przyjęć. Poza funkcją dekoracyjną okazują się być niezwykle praktyczne i w szybki sposób rozwiązują jeden z większych problemów młodej pary, jakim jest sprawne rozlokowanie gości w sali weselnej. Dzięki prostym, niewielkim karnecikom młodzi mogą oszczędzić sobie czasu i przede wszystkim stresu już na początku przyjęcia, a przy okazji niewielkim kosztem dodatkowo udekorować weselne stoły.