Księgi gości ślubnych – wymysł, czy świetny pomysł na pamiątkę?

Planując własne wesele, wśród setek spraw, zadań i atrakcji wspólnym celem jest stworzenie atmosfery i zabawy, którą goście na długo zapamiętają. To, jak to zrobić zostało już omówione w wielu wpisach, w których chcieliśmy zainspirować pary planujące wesele. Wśród zdjęciowych i filmowych pamiątek, jest jeszcze jedna forma pamiątkowa, której nie może zabraknąć na każdym weselu – księga gości. To świetna pamiątka, którą można traktować jako wspólny prezent od przybyłych osób. Co prawda, zdarzają się pary młode, które w ogóle rezygnują z tej formy, ale większość zdecydowanie nie wyobraża sobie wesela bez księgi gości. Sama księga nie musi być nudna. Zmieniające się ślubne trendy dotyczą każdego aspektu weselnego i nie inaczej jest z księgą gości weselnych.

Dlaczego warto mieć księgę gości na własnym weselu?

Przede wszystkim to świetna pamiątka. Napisane życzenia oddają znacznie więcej emocji niż gotowce na kartach ślubnych. Po latach zapisane teksty nabiorą jeszcze więcej mocy i wracanie do nich zapewni sentymentalną wycieczkę i wspominanie zaproszonych osób.

Jeśli zdecydujecie właśnie na klasykę, ważnym argumentem jest też cena. W porównaniu do innych opłat związanych z organizacją wesela, koszt księgi to zaledwie ułamek wszystkich wydatków.
weselna kwiatowa księga gości
Sama księga też nie jest wymagającym od nas czasu przedmiotem. Jeśli zostanie położona w odpowiednim miejscu, ludzie sami chętnie się wpiszą. Jakie może to być miejsce? Na przykład przed wejściem na salę lub przy stole pary młodej. Dobrze, jeśli obok będzie wygodne miejsce, aby goście mogli usiąść i napisać życzenia się nie spiesząc.

Jeśli warunki nie pozwolą na umieszczenie jej w wygodnym i widocznym miejscu, zawsze można poprosić świadków o zachęcanie do zostawienia życzeń.

Nowoczesna księga gości kontra klasyka

Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej sprawdzonym pomysłem na księgę, jest klasyczny album, wykonany z twardej tektury z ozdobnym  papierem wewnątrz. Okładka ozdobiona jest motywami w klimacie wesela najczęściej ze zdjęciem pary młodej. Goście weselni zostawiają w niej życzenia ze swoimi podpisami. Tak przedstawia się tradycyjna, najpowszechniejsza księga.

Dla urozmaicenia tradycyjnej księgi pamiątkowej można skorzystać ze sprzętu fotograficznego. Polega to na zrobieniu sobie zdjęcia i wklejeniu ich do księgi. Aby ułatwić cały proces, takie zdjęcia uczestnicy wesela powinni móc w miarę możliwości zrobić sami sobie zdjęcie. Wpływa to pozytywnie na atmosferę i luźniejszą atmosferę. W tym przypadku można skorzystać z dwóch rozwiązań, które podbijają wesela w całym kraju. Fotobudka, to dobrze znana kabina, w której aparat robi kilka zdjęć i po chwili drukuje pasek z kilkoma ujęciami.

Drugie rozwiązanie może się okazać bardziej kosztowne, ale na pewno ciekawsze dla gości. Mowa tutaj o aparacie (polaroid), który od razu po zrobieniu zdjęcia, drukuje je. W taki sposób księga zyskuje natychmiast na atrakcyjności i oryginalności, zmieniając się w pamiątkowy album. Aparat w połączeniu z wyjątkową atmosferą zabawy to idealne połączenie, które doceni każdy przy przeglądaniu książki pamiątkowej.

klasyczna księga gości ślubnych

Chociaż słownikowo księga nawiązuje w swojej budowie bezpośrednio do książki, aktualnie można spotkać inne formy pamiątkowych ksiąg, które w swoim zamyśle i koncepcji w ogóle nie przypominają tych klasycznych, ale spełniają swoją funkcję w ten sam sposób. Ich zadaniem jest tak samo zachować i uwiecznić życzenia i ciepłe słowa od zaproszonych gości weselnych.

Dobrym przykładem niech będzie księga w formie obrazu. Jednym ze sposobów jest przygotowanie ozdobnego płótna na sztaludze. Wstępnie można umieścić na imiona nowożeńców lub każdy inny dowolny symbol czy napis, wskazujący na uroczystość.

Innym sposobem ozdobienia takiego obrazu mogą być, ozdobne karteczki, na których będą składane życzenia, a następnie przypięte do obrazu. Można także wykorzystać wcześniej wspomniane zdjęcia i podobnie jak w klasycznej księdze gości dołączyć je do obrazu. Tak przygotowana formuła sprawdza się, jeśli chcemy stworzyć pamiątkę gotową do zawieszenia w mieszkaniu.

Hit czy kit?

To jak prezentować się będzie Wasza księga ślubna, zależy już tylko od Was. Jeśli posiadacie wyjątkowy dla Was przedmiot, on też może stać się księgą gości. Wszystko zależy od koncepcji ślubu i podejścia do uroczystości. Osoby lubiące klasyczne rozwiązania na pewno nie zawiodą się w kwestii realizacji, a po latach gdzieś w czeluściach szuflady odnajdą pamiątkowe życzenia, wspominając ten wyjątkowy dzień i zaproszonych gości.

Dla innych z kolei do gustu przypadnie nietypowa księga gości weselnych, jak wspomniana forma obrazu. Świetnie sprawdzi się w aranżacji mieszkania i ciągle będzie przypominać o dniu ślubu.

Czy wesele bez księgi gości ślubnych będzie wybrakowane? Oczywiście, że nie. Ta forma pamiątki jednak tak bardzo zakorzeniła się w realiach weselnych, że po prostu ciężko sobie wyobrazić jej brak. To jaką przyjmie formułę, zależy wyłącznie od samej pary młodej. Na pewno po latach miło będzie wracać wspomnieniami właśnie przez życzenia zaproszonych osób. Warto pamiętać, że to pamiątka od gości dla pary młodej.