Wierszyki do zaproszeń ślubnych

Wszystkim parom młodym zależy, aby najważniejszy dzień w ich życiu był wyjątkowy. Najpierw jednak należy zadbać, aby wszyscy świadkowie tego wydarzenia – zaproszeni goście, poczuli się wyjątkowo. Zaczynamy od podstaw, czyli od doboru odpowiednich zaproszeń. Większość par wciąż skupia się jedynie na wzorze, zapominając o najważniejszym – o wnętrzu. Wciąż pokutuje przekonanie, że nikt nie czyta zaproszeń, więc nie warto zwracać większej uwagi na treść, bo to strata czasu i energii. Tymczasem odpowiedni dobór zawartości zaproszenia ślubnego może wiele zdziałać.

Bez wątpienia dobrana treść zaproszenia ślubnego wprowadza w klimat wydarzenia – jeśli zależy nam na oficjalnej, uroczystej formie raczej nie powinniśmy umieszczać zabawnych rymowanek, gdyż zepsuje to cały efekt, na którym nam zależy. Oczywiście należy unikać kiczowatych, oklepanych tekstów czy częstochowskich rymów – to nigdy nie wygląda dobrze. Jeśli zależy nam na pewnym poziomie wydarzenia i dobrym stylu warto wykorzystać fragmenty poezji albo dobre cytaty. Treść umieszczana w zaproszeniu powinna coś znaczyć dla pary młodej – szkoda czasu, miejsca i pieniędzy na puste frazesy.

zaproszenie z ludkami

Wiersze o miłości

Wiersze czy cytaty dodawane do zaproszeń ślubnych nie są żadną nowością czy rzadkością. Młode pary bardzo lubią w taki właśnie sposób podkreślić wyjątkowość swojej relacji. Wśród wierszy ślubnych od lat króluje fragment I Listu świętego Pawła do Koryntian:

 

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,

a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.

Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,

nie unosi się gniewem, nie pamięta złego,

Miłość nigdy nie ustaje.

 

I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – to chyba najpiękniejszy i najbardziej trafny opis miłości, jaki kiedykolwiek powstał. Coraz popularniejsze staje się dodawanie cytatów papieża Jana Pawła II, który niewątpliwie słynął z niezwykle mądrych i rzeczowych przemyśleń. Użycie jednej z takich złotych myśli jest jak najbardziej w dobrym tonie.

 

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić

to tylko jedno – miłować.


Miłość mi wszystko wyjaśniła.

Miłość wszystko rozwiązała.

Dlatego uwielbiam tę miłość,

Gdziekolwiek by przebywała


Dotąd Dwoje, lecz jeszcze nie Jedno

Odtąd Jedno, chociaż nadal Dwoje…

przykład gustownego modelu zaproszenia ślubnego

Jeśli młoda para woli bardziej klasyczne wiersze do zaproszeń ślubnych warto wybrać coś spośród polskich autorów. Najpopularniejsze są cytaty z dzieł Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej, a także fragmenty poezji Bolesława Leśmiana czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To idealny wybór dla wszystkich, którym zależy na tym, by zaproszenia ślubne były oryginalne, ale z klasą. Poniżej kilka przykładów wierszy ślubnych:

 

Na wspólną radość,

na chleb powszedni,

na poranne otarcie oczu

w blasku słonecznym,

na nieustające sobą zdziwienie,

na gniew, krzywdę i przebaczenie

wybieram Ciebie.        

(K.I. Gałczyński)


Ty i Ja spośród tysięcy

mocno trzymamy się za ręce,

niezwykły dzień, doniosła chwila

i szept nieśmiały: miły…miła…

Odtąd już razem zawsze i wszędzie.

Tak miało być i tak niech będzie.

(B. Leśmian)


Są dusze dla siebie stworzone.

Niech je w przeciwną los potrąci stronę.

One wbrew losom,

w tym lub tamtym świecie.

Znajdą, przyciągną i złączą się przecie.

Tak jak dwóch kwiatów obce sobie wonie.

Łączą się w górze, jedna w drugiej tonie.

(A. Fredro)


Niech słowo ”kocham” jeszcze

raz z ust Twych usłyszę

niech je w sercu wyryję

i w myśli zapiszę

(A. Mickiewicz)

zaproszenie z fotografią Pary Młodej

Jak taktownie zasugerować prezent?

W naszej kulturze wciąż pokutuje przekonanie, że nie wypada sugerować gościom wyboru prezentów, a już absolutnie niedopuszczalnym jest prosić o gotówkę. To nieco dziwne, gdyż podarowanie młodej parze gotówki rozwiązuje bardzo wiele problemów – młodzi mogą ją przeznaczyć na to, co im najbardziej potrzebne – na przykład na uzupełnienie bardzo uszczuplonego ślubnymi wydatkami budżetu rodzinnego. Same plusy.

Mimo tych niesprzyjających uwarunkowań kulturowych coraz więcej par decyduje się na sugestie, a nawet całe listy prezentów. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak zawsze należy pamiętać, że wśród gości mogą znaleźć się osoby, który poczują się urażone. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby sugestia była delikatna i taktowna – tak aby nasi goście nie czuli się zmuszani do czegokolwiek.

Najprostszym sposobem jest dodanie odpowiedniej treści w zaproszeniu – pozwala to uniknąć niezręcznej dla obu stron rozmowy. Niektóre pary stawiają na prostotę zwyczajnie dodając dopisek ‘prosimy nie kupować kwiatów’ – bez podpowiedzi, co zamiast nich.

Jeśli chcemy zadbać, aby nikt z naszych gości nie poczuł się nieswojo możemy użyć specjalnych wierszyków do zaproszeń ślubnych. Stworzono wiele rodzajów takich wierszy – najczęściej spotykane są krótkie rymowanki, które w humorystyczny sposób informuje o preferencjach pary młodej w zakresie prezentów ślubnych.

 

Aby Wam oszczędzić trudu,

W sklepach kilka godzin nudów

I rozterek przy wyborze

Co się Młodym przydać może?

Wszem i wobec ogłaszamy:

Przeciw złotym nic nie mamy!


Na wesele zapraszamy

bez prezentów też wpuszczamy 🙂

jeśli jednak chcecie coś nam podarować

prosimy banknocik do koperty schować.


Zamiast kwiatów totka skreślcie

w Dniu Wesela nam przynieście.

Któryś celnie trafić może

Gniazdo uwić Nam pomoże.


Goście drodzy, goście mili,

byście kwiatków nie ranili,

książki chętnie poczytamy,

na pamiątkę zachowamy!


By nie niszczyć wielu roślin,

Młodzi proszą Państwa Gości

zamiast kwiatów weź słodkości

by przyprawić nam radości.

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nic dziwnego, że każdemu zależy, aby wszystko zostało idealnie zorganizowane i dopięte na ostatni guzik. Jednak zanim ten piękny, wyczekany dzień nadejdzie – należy go dokładnie zaplanować i sukcesywnie skreślać kolejne pozycje z listy ‘to-do’. A lista jest dość długa, często skomplikowana, bo trzeba znaleźć mnóstwo czasu, zsynchronizować się z drugą połówką i jeszcze mieć na to wszystko energię.

Wymarzona suknia ślubna, przymiarki, wybór obrączek, restauracji, idealnego bukietu, zespołu i playlisty weselnej, menu – to rzeczy oczywiste oraz wymagające poświęcenia dużej uwagi i czasu. Bardzo ważna jest też lista gości oraz forma ich zapraszania, przecież nie chcemy świętować pierwszego dnia nowego, lepszego życia bez towarzystwa. Wbrew pozorom odpowiednio wykonane zaproszenia ślubne to nie tylko kawałek niezbyt ważnego papieru, na tyle mało istotny, że nie ma potrzeby zbytnio się nim przejmować. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu i wybrać odpowiednie – inaczej goście mogą poczuć się urażeni lub zlekceważeni.

Jak stylowo zapraszać gości?

Zaproszenie ślubne jest odbiciem pary młodej i charakteru ich relacji, a przynajmniej powinno być. Naprawdę dobrym pomysłem jest wybór zaproszenia, które pasuje do nas, coś mówi o naszym związku, jest charakterystyczne – w tym przypadku nie warto podążać ślepo za modą czy kierować się wyłącznie ceną czy promocjami. Para młoda wybierając wzór powinna być świadoma, że zaproszenie to sygnatura całego nadchodzącego wydarzenia, dlatego tak ważna jest spójność. Jeśli przyszłe małżeństwo uwielbia lata 50., styl vintage – warto postawić na zaproszenia z elementami charakterystycznymi dla tego właśnie okresu. Jeśli kochają naturę – wszelkie wzory florystyczne będą wprost idealne.  Zaproszenia powinny być charakterystycznym znakiem i wprowadzeniem do całej imprezy. Oczywiście należy dopilnować, aby całość była doskonale wydrukowana na wysokiej jakości papierze.

zaproszenie w stylu boho

Indywidualizm czy klasyka?

Po wyborze wzoru przychodzi czas, by zastanowić się czy chcemy zaproszenia klasyczne czy personalizowane. W pierwszym przypadku para młoda sama wypełnia karneciki – przy ręcznym wypisywaniu koniecznie należy zadbać, aby wykonać to starannie, a przede wszystkim czytelnie! Jest to wyraz szacunku dla naszych gości. Jednak warto zastanowić nad drugą opcją – zaproszeniami personalizowanymi. Personalizacja zaproszeń ślubnych to nic innego, jak wpisanie w treść imienia i nazwiska naszego gościa. Przed zamówieniem tego rodzaju karnetów oczywiście należy mieć przygotowaną listę osób zaproszonych na przyjęcie weselne. Przy personalizacji należy pamiętać o odmianie imion i nazwisk – inaczej drukarnia wydrukuje zaproszenia w formie nieodmienionej, co nie brzmi zbyt dobrze.

Oryginalne teksty na ślubne zaproszenie

Oprócz estetycznego wyglądu bardzo ważna jest treść zaproszenia. Tekst musi być przejrzysty i zrozumiały dla odbiorcy. Oczywiście całość, to znaczy wzór i zawartość zaproszenia, musi być spójna – należy konsekwentnie trzymać raz obranej strategii. Poważny i oficjalny tekst nie pasuje do zaproszenia w zabawnej konwencji.

Treść zaproszenia powinna zawierać:

  • imiona i nazwiska pary młodej
  • imiona i nazwiska osób zaproszonych (ewentualnie informacje o osobie towarzyszącej lub dzieciach)
  • datę, godzinę oraz miejsce, w którym odbędzie się ceremonia ślubna
  • miejsce przyjęcia weselnego

Teksty na zaproszenia ślubne można napisać samemu albo skorzystać z gotowych baz takich treści. Poniżej kilka wybranych przykładów oryginalnych tekstów na zaproszenia ślubne:

Pragniemy z radością powiadomić

Sz. P. imiona i nazwiska zapraszanych

że w dniu ……..  roku o godzinie ……..

w kościele pw. ……………… w ……………….

udzielimy sobie Sakramentu Małżeństwa.

Gorąco prosimy o modlitwę i udział w tej uroczystości

imiona i nazwiska narzeczonych

klasyczne zaproszenie ślubne

Imiona i nazwiska narzeczonych

wraz z Rodzicami

mają zaszczyt i przyjemność zaprosić

Sz. P. …………………………………

na uroczystość zaślubin, która odbędzie się

dnia …………………roku o godzinie………………..

w kościele pw. św…………………….. w ……………………..

standardowe kwadratowe zaproszenie ślubne

Dnia……………………….. o godzinie …………………..

w kościele pw. ……………………….. w …………………………..

zostaną połączeni Sakramentem Małżeństwa

imiona i nazwiska narzeczonych

Na uroczystość serdecznie zapraszają

Sz. P. ………………………………

Rodzice i Narzeczeni.

eleganckie zaproszenie na ślubną ceremonię

Imiona i nazwiska narzeczonych

pragną połączyć swe losy węzłem małżeńskiej przysięgi

poprzez zawarcie Sakramentu Małżeństwa

w kościele pw. ………………….w ………………….

dnia ………………… o godzinie……………………..

Na uroczystość tę mają zaszczyt zaprosić

Sz. P. ………………………………..

 

W przypadku bardziej humorystycznego stylu zaproszeń ślubnych warto wybrać jeden ze śmiesznych tekstów:

 

Sąd Najmilszy po rozpatrzeniu sprawy

imiona i nazwiska narzeczonych

oskarżonych o miłość wzajemną

uznaje ich winnymi zarzucanego im czynu,

skazując obydwoje na karę dożywotniego związku małżeńskiego.

Wyrok sądu jest prawomocny i nie podlega rewizji.

Ogłoszony zostanie dnia ……………………… o godzinie ………………..

w kościele pw. ……………………w ……………………..

Zapraszają Sz. P. …………………………………………….

Rodzice i Narzeczeni

zabawne zaproszenie na ślub

Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku,

ciut z wyrachowania, trochę dla porządku,

kapkę dla tradycji, tyci dla reklamy,

oświadczamy wszystkim, że się pobieramy!!!

Imiona i nazwiska narzeczonych

serdecznie zawiadamiają, że

dnia …………………….. o godzinie …………..

obrączki sobie założą i Mendelssohna wysłuchają

podczas Mszy Świętej w kościele pw. ……………………w ………………

A chcąc świetności i blasku uroczystości ślubnej przysporzyć,

Sz. P. ……………………………….

serdecznie proszą Rodzice i Narzeczeni.

 

W dobrym tonie jest zapraszać naszych gości weselnych z odpowiednim wyprzedzeniem. Absolutnym minimum jest miesiąc przed planowaną uroczystością, jednak najlepiej zrobić to na 3 miesiące przed imprezą. Nasi goście mają wystarczającą ilość czasu, by się przygotować – przecież nie tylko narzeczeni muszą się zorganizować.